Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пт, 01 ноября 2024
14:11

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

В Днепродзержинском музее истории города состоялась презентация уникального исторического издания

В Днепродзержинском музее истории города состоялась презентация уникального исторического издания
4 лютого у Дніпродзержинському музеї історії міста відбулася презентація унікального історичного видання «Топонімічний словник. Кам’янське та його околиці середини XVIII-початку ХХ століть».

Топонімічний словник є першою спробою опису системи топонімічних назв Кам’янського (назва Дніпродзержинська до 1936 року) та його околиць: Тритузного, Карнаухівки, Романкового; охоплює 200 власних назв географічних об’єктів (села, кути, вулиці, природні об’єкти) та має задовольнити гостру потребу концентрації, опису й упорядкування величезного і своєрідного інформаційного комплексу топоніміки.

Видання підготовлене групою співробітників Дніпродзержинського музею історії міста: директором музею Наталією Булановою, істориками Ольгою Самійленко, Лілією Кравцовою та за сприяння міських старожилів і краєзнавців.

Збирання матеріалів до унікальної збірки розпочате ще наприкінці 80-х років, в останні дні перед виходом у світ видання було доповнене окремими топонімами Тритузного і Карнаухівки. Короткі, іноді у декілька рядків, статті словника є цікавою характеристикою епохи, побуту, звичок кам’янчан: «Базарна площа, узвіз, 10 базарних провулків, Банна, Болотна вулиці, Винний провулок. Головна Конторська, Гімназичний проспект, Кладбищенська вулиці» — центр міста зразка ХІХ століття. Назва вулиці Невінчаної походила, виявляється, від першопоселенців: подружжя євангелістів, які не визнавали таїнство шлюбу й жили без вінчання в церкви (нині — вулиця Лермонтова). Багато статей топонімічного словника з описами старожитніх кутів та вулиць завершується так: «Нині — територія Дніпровського металургійного комбінату», або «затоплене при спорудженні Дніпродзержинської ГЕС).

Напіванекдотичним виглядає назва колишньої Кам’яної дороги — Охтодор (до недавнього часу зберігалася в усній мові старожилів), яка, виявляється, є «перекладом» селянами назви «Автодор» (початок ХХ ст.).

З виходом багатоілюстрованої книги (видавництво ІМА-прес, Дніпропетровськ) музей привітав міський голова Дніпродзержинська Станіслав Сафронов, а також провідні історики: професор ДНУ Олександр Нікілєв та професор ДДТУ Костянтин Богомаз. У подальших планах дніпродзержинських авторів — видання топонімічних словників радянського періоду та сучасності.

За роки існування Дніпродзержинська було випущено декілька видань про місто: «Місто полум'яних зорь» (70-ті роки), «Дніпродзержинськ. Подивимось на місто з любов'ю» (2007 р.), «Мандрівки старим Кам'янським» (2006 р.), «Життя. Смерть. Воскресіння» (2006 р.), «Дух ушедшей эпохи» (2007 р.), „Земні силуети віри” ( 2000 р.), „Історія одного українського роду” (2004 р.), „Сиві береги долі (2004 р.).

Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
406
домов ОСМД и ЖСК обновлены в Днепре в 2023 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте