Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
ср, 18 декабря 2024
04:21

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

История Днепропетровщины: Как век назад исчезала традиция росписи хат

История Днепропетровщины: Как век назад исчезала традиция росписи хат

Советский режим искоренял многие вековые традиции украинцев, стремясь из нашего народа сделать полностью обезличенное и послушное стадо.

Запретам и преследованиям подвергались многие традиции и обычаи.

Примерно 100 лет назад начала исчезать и традиция яркой росписи сельских хат в нашем регионе.

Прямого запрета на этот вид искусства не было. Но вполне вероятно, что народные мастера, занимавшиеся этим искусством, сталкивались с пожеланиями от «руководящих лиц» не выпячивать в трудное время такую красоту.

Как бы там ни было, но в 1920-30-х годах в нашей области сельские хаты перестают ярко расписывать.

Подробней об этом рассказывают на странице Old khata project:

«ЯК ЗНИКАЛИ ХАТНІ РОЗПИСИ.

Нотатки з книжки Євгенії Берченко "Настінне мальовання українських хат та господарських будівель при них (Дніпропетровщина)", 1930.

Дослідниця Євгенія Берченко вивчала хатні розписи в селах біля Кривого Рогу, Дніпра, Кременчука. Вона бачила у 1920-х: це мистецтво вже починає зникати.

Ключове спостереження Берченко — хатні розписи заступили інші види народного мистецтва. Раніше селянки ткали килими, вишивали сорочки, розписували кахлі.

Наприкінці 1920-х Євгенія бачить, як це відходить у минуле й на заміну маємо хатні розписи. Швидші й дешевші, а декоративний ефект не гірший: “Любов до барвистої взірности не вмерла”.

Замість малювання на стінах приходить малювання на папері. Берченко бачила це в Петриківці. Тут малювання на стінах у 1920-х рр. майже зникло. А жінки малювали квіти на продаж на прямокутних аркушах — ними оздоблювали комин. Довгі смуги паперу — для сволоків. Навіть паперові розмальовані рушники замість вишитих вішали над вікнами!

Зникає мальовання найшвидше там, де ближче до модернізації: в селах поблизу міст, у центрах сіл. Бо в центрі села живуть багатші, що частіше бувають у місті і купують фабричні вироби.

А довше мальовання живе в тих селах, де зберігаються й інші давні звичаї, пісні, вбрання. Такими були, наприклад, Капулівка, Авули.

Певне культурне явище починають вивчати тоді, коли воно на межі зникнення. Напевно, так було і з розписами. Берченко пише, що у 1920-ті роки вивчати розписи тільки починають. Її книжка цінна не тільки текстом, а й фотографіями хат всередині і зовні. На них ми можемо бачити, як мальовання виглядало в реальності.

Але там, де досі квітчають хату, це роблять зовні та всередині, та головні розписи все ж — всередині. Комин, стіни, сволоки, призьба, чоло і причілок. Крім того, хату прикрашають гірляндами зелені, і то не тільки на Трійцю.

Хто малює. У тих селах, де ще розписували хати, робили це молоді жінки. Часто ті, що не мають освіти: “Хто закінчив школу — не малює зовсім”. Коли художниця квітчає чужу хату, їй платять продуктами або грішми.

Чим малюють. Кольорові глини набирають на берегах Дніпра і притоків. Добувають сік із трав, ягід і квітів. Стилів багато, залежить від кожної малювальниці.

Пензлики саморобні, з котячої шерсті (ми й тепер у Петриківці чули термін “котячка”). Кольорові плями роблять ганчірками. Трафарети використовують рідко, роблять їх з картоплини. Рівні лінії та кола — за допомогою шнура, фарбованого вугіллям.

Мальовання поновлювали чотири рази на рік: Різдво, Великдень, Зелені свята і Покрову. Прикметно, що Берченко як радянська авторка, що працювала в період боротьби з релігією, пише назви свят з малої літери».

Репродукции со страницы Old khata project.








Gorod.dp.ua на Facebook.


Судья Дред  (21.06.24 15:04): Смена вида искусства - виноват режим... ОМГ...
А то что люди работать стали и у них стало меньше времени на рисование, никого не интересует?
Честно говоря, я что-то и не припоминаю расписных хат... Так были, слегка приукрашенные.
Ответить | С цитатой
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Як звичайний фельдшер збудував у центрі нашого міста 3-поверховий особняк (12)

•  У Дніпрі оновлять платіжки за опалення. Що зміниться у нарахуванні? (8)

•  «Ні попрати речі, ні приготувати поїсти». У Дніпрі під час відключення електроенергії не працює насосна станція (8)

•  У Дніпрі з 3 січня 2025 року зміниться вартість проїзду в автобусах, електротранспорті та метро (7)

•  У нашому місті з`явилися переговорні кабінки (7)

•  На Дніпропетровщини виш дозволив приходити на лекції з домашніми улюбленцями (7)

•  Дніпро засяє святковими вогнями: новорічна ілюмінація повертається після трирічної перерви (7)

•  Дніпровський Акваріум кричить СОС! (6)

•  У Дніпропетровській області на третину зросла аварійність мереж через графіки: енергетики просять мешканців про допомогу (5)

•  Комунальники Дніпра сьогодні висипали на дороги та тротуари 1506 тонн протиожеледної суміші (5)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
54
долгожителя проживает в Днепропетровской области. 47 женщин и 7 мужчин, отметивших свое 100-летие.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте