Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
вс, 24 ноября 2024
16:16

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

В Днепре и Петриковке ярко отметили 100-летие со дня рождения Федора Панко

|«« «« »» »»|

Народный художник Федор Саввич Панко (21.02.1924-08.10.2007) справедливо считается одним из тех мастеров, кто возрождал знаменитую Петриковскую роспись и вывел ее на новый уровень.

Федор Панко был не только прекрасным по уровню мастерства художником. Но и великолепным организатором, педагогом, воспитавшим более 300 мастеров Петриковской росписи.

Его имя стоит в одном ряду с легендарными мастерами этой росписи. Такими, как Татьяна Пата, 140-летие со дня рождения которой отмечали два дня назад, о чем рассказывал Городской сайт.

А вчера, 21 февраля, в день векового юбилея со дня рождения Мастера, эту дату ярко отметили в Днепре и Петриковке.

В Петриковском музее https://www.facebook.com/profile.php?id=100035863120071 вчера прошел вечер памяти Федора Панко и Татьяны Паты, а также была открыта выставка работ Федора Саввича:

«У приміщенні музею відбувся захід «Життєвий і творчій шлях відомих митців Петриківського краю», на якому вшанували пам’ять відомих майстрів петриківського розпису: заслуженого майстра народної творчості України Тетяни Якимівни Пати, якій 20 лютого виповнилося 140 років з дня народження та заслуженого майстра народної творчості України Федора Савича Панка, якому сьогодні відзначаємо 100 років з дня народження. Просліджуючи життєвий та творчий шлях відомих митців, щиро захоплюєшся неспокійною вдачею, глибоким неповторним талантом цих майстрів, які зробили неоціненний вклад у розвиток петриківського розпису.

У вдячній пам’яті петриківчан Тетяна Пата і Федір Панко залишаються Людьми з великої літери. До могил Тетяни Якимівни і Федора Савича поклали квіти пам’яті представники ГО «Майстри петриківського розпису» і викладачі ДХШ ім.Т.Я.Пати.

До 100 – річчя заслуженого майстра народної творчості України Федора Савича Панка (1924-2007рр.) у приміщенні музею відбулося відкриття виставки робіт учнів Ф.С.Панка «Пам’ятаємо. Продовжуємо. Розвиваємо». Представлені роботи заслужених майстрів петриківського розпису Анатолія Чернуського, Людмили Горбулі, Ніни Турчин, майстрів петриківського розпису Миколи Іщука, Надії Кондратюк, Олени Клисак, Юлії Пікуш, Людмили Кравець».

Почтили память легендарного мастера вСичеславской организации Национального союза художников Украины и вДнепропетровской областной научной библиотеке:

«До 100-річчя від дня народження майстра петриківського розпису, заслуженого майстра народної творчості, педагога Федора Савича Панка у відділі документів з питань мистецтва відбулась мистецька година «Новатор та експериментатор народного мистецтва – Федір Панко», під час якої відвідувачів бібліотеки знайомили з творчістю майстра. На заході були присутні син Федора Савича – Віталій Панко, а також Микола Чирва, Леся Степовичка, Сергій Гордієнко, Валентина Тальян, які ділилися з присутніми спогадами про нього.

Федор Савич Панко народився в селянській родині в Петриківці Дніпропетровської області. Бажання малювати прокинулось рано, в 5 класі на малюнки здібного хлопчика звернув увагу вчитель-художник, мистецтвознавець Олександр Статива, який заохотив до малювання. Після закінчення неповної середньої школи навчався в Петриківській школі декоративного малювання, де під керівництвом заслуженого майстра народної творчості УРСР Тетяни Пати вивчив мотиви й композиційні принципи петриківської орнаментики. Школа проіснувала до 1941 року, Федір був з останнього випуску школи. Планам вступу на ІІ курс Дніпропетровського училища завадила війна. Остарбайтером був вивезений до Німеччини.

Майже десять років Федір Панко був землевпорядником, бо в повоєнні часи бракувало спеціалістів у цій галузі, і лише з грудня 1955 року він став працювати за фахом – художником при петриківському Будинку культури. В ці роки він малює на папері яєчною темперою декоративні панно з квітами та птахами. Для його творчої манери в цей час характерні контрастні поєднання теплих і холодних тонів, широкий і соковитий мазок. Колір часто умовний: наприклад, червоні соняшники чи блакитні гвоздики.

Творча сила та енергія Федора Панка проявились не лише у його творчості, а й в організаторських здібностях. Він зумів об’єднати самостійних петриківських художників спочатку у цех підлакового розпису при петриківській фабриці художніх виробів «Дружба» (що відкрилась 1958 року за його активної участі), а потім в експериментальну художню майстерню 1970 року.

За 29 років викладацької діяльності Федір Савич виховав більше ніж 300 учнів. Серед його учнів варто відзначити таких художників: Ніна Турчин, Валентина Дека, Марія Яненко, Марія Курінька, Тамара Тесленко, Валентина та Віталій Панко, Тетяна Гарькава, Галина Назаренко та багато інших.

Федір Панко також працював у галузі стінопису, 1962 він очолював бригаду петриківських майстрів, які розписали інтер'єри Петриківської їдальні, фоє Будинку культури в селі й прохідну на фабриці «Дружба».

Помер 8 жовтня 2007».

Фото – Петриковский музей, Областная научная библиотека.

Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
13,5
млн грн финансовой помощи для полиции Горсовет выделил в 2023 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте