Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пн, 02 декабря 2024
15:34

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Самодіяльний артист із сільської глибинки організовує музичні фестивалі

Самодіяльний артист із сільської глибинки організовує музичні фестивалі
Віктора Галчанського, який оббиває чимало порогів, через настирність, упертість, «діставання» (а плюс до всього — талант музики!) і поважають у Покровському районі, і вважають дещо «незручним» чоловіком. Та саме завдяки цій рисі характеру Віктора Павловича ось уже кілька років поспіль у селі Гаврилівка проходить фестиваль інструментальної музики «Грай, гармонь!», що не вкладається в рамки регіонального — участь у ньому беруть гармоністи з різних куточків району, України і навіть закордону (Білорусі).

>На організовані Галчанським і працівниками Гаврилівського СБК свята музики і спілкування, що проходять за підтримки сільської ради на чолі з Анатолієм Зайцевим, дирекції ТОВ «Зоря», районної влади, прибуває сила-силенна глядачів, що справді в сільському Будинку культури яблуку ніде впасти. Але в тому людському вулику, котрий швидко стихає при перших же акордах інструментів, іноді здається, що то не гармоністи з’їжджаються на свій своєрідний форум, а самі гармоні, бубни, сопілки, скрипки гомонять між собою і радіють новій зустрічі.

Зараз модні інші інструменти, стилі, в пошані стала електронна та фонограмна музика замість «живої»…

— А з гармонню ж цілі покоління жили-виживали! — загоряються іскорки натхнення в очах Віктора Павловича. — З нею закохувалися, одружувалися, сумували, страждали, ходили фронтовими дорогами, зустрічали з далеких шляхів дорогих серцю людей і гостей. Аби не вмирала вона, аби не стихав її чаруючий переливчастий голос, аби молодь почула його, увібрала в себе і понесла далі, ми й збираємося. Не заради слави чи якихось подарунків, а заради збереження й популяризації мистецтва гри на інструменті, що давно влився в родину наших народних, і звичайно ж, заради відчуття задоволення.

І люди те задоволення отримують, із захопленням слухають і з вдячністю сприймають гру кожного з них, наприклад, голови асоціації гармоністів України Василя Бугаєва з Маріуполя, лауреата багатьох міжнародних конкурсів Олександра Калинчука з Умані, аматора з музичного п’ятачка дніпропетровської «Озерки» Якова Полюховича, батька заслуженої артистки України Тетяни Халаш Миколи Онасенка з Маломихайлівки, закоханого в гармоніку начальника Покровського водоканалізаційного господарства Миколи Куликова, людини-оркестру з Красноармійська Миколи Михайленка, учасника етнографічно-фольклорного ансамблю «Калинонька» Петра Проходи, ініціатора щотижневих зустрічей гармоністів регіону Петра Яреми, коваля із Запоріжжя М. Гейка. А як грають білоруси (м. Гомель) Василь Ткачов і Микола Легенченко, донеччани Юрій Єрмолаєв і Андрій Поступаєв, дипломанти Всеукраїнського фестивалю «Червона калина» великобагаччани (Полтавська область) Н. І. та М. Г. Кирики, гавриляни Микола Шевченко і Андрій Шишкін, просянець Віктор Жерновцов, іванівчанка Поліна Швець, козаки В. Фошин, О. Місечко разом з Верховним отаманом МСК «Запорозька Січ» Віталієм Хрущем та багато інших виконавців!А як сприймає публіка гру самого Галчанського, який виступає або з своїми юними вихованцями, або з троїстими музиками — синами Юрієм і В’ячеславом та внучкою Альоною! І дарма яка гармонь в руках відомого чи самодіяльного артиста — нова чи старіша, скромна чи інкрустована камінцями, сильна, стилізована, універсалізована чи простенька і слабша міхами — її звуки викликають назовні всі потаємні почуття у найнезворушнішого глядача.

…Коли Віктор Павлович з’являється в приміщенні або будь-де між людьми та ще з гармошкою в руках, незмінно починається свято. Чому? Сам не знає, просто характер такий, заводний. Та ще бажання «розтормошити» людей, активізувати, примусити жити повно цінніше. Звідки все це? Теж не знає, припускає, що з самого дитинства.

— Батько наш так любив музику! Він грав як Бог! І з благоговінням до інструмента ставився. У поєднанні з акуратизмом це іноді вигляділо не то дивно, не то смішно, але тато, перш ніж сісти на якійсь гулянці на лавку, простеляв спочатку хустинку, а тоді вмощувався й сам. Він загинув у Велику Вітчизняну, але жагу до музики й пісні передав нам, своїм дітям. А я тепер стараюсь передати своїм синам, онукам, односельцям.

До речі, Віктор Галчанський так і не став професійним музикантом, не до того було. Хоча, коли хлопцеві захотілося грати, мати чи то купила, чи то виміняла в когось йому справжню гармошку ще в 1948 році. Буквально схоплював на льоту ази гармонного мистецтва у Івана Олексійовича Сизона, вчителя музики, який умів примусити «говорити» практично всі музичні інструменти того часу. І гра на гармоні стала хобі на все життя.

Після школи юнак пішов працювати в колгосп. Щоби потрапити в причіпними, треба було потрудитися цілу зиму на фермі. Став трактористом, а згодом — водієм. Після служби в танкових військах, освоював цілину в Кокчетавській області в Казахстані. Потім знову «крутив баранку». Закінчив Нікопольський технікум механізації сільського господарства. Працював інженером-механіком, бригадиром у тодішньому колгоспі «Росія» у Великомихайлівці. Одружившися з коханою дівчиною Ларисою, перебрався жити на батьківщину бабусі й мами в Гаврилівку, влаштувався на роботу в місцевий колгосп. Як і всі селяни, сім’я обробляла землю, тримала всяку живність. Однак про музику та народну творчість ніколи не забувала.

І з гармошкою Віктор Павлович не розлучався ніколи, кожну вільну хвилину віддавав улюбленому інструменту. Коли меншому синові Славкові було всього п’ять років, вже сімейно виходили на сцену дарувати людям радість.

— А зараз мої хлопці й мене обіграють, — не без задоволення хвалиться старший Галчанський, якому цього року виповнилося 75. — Я по народних мелодіях «спец», а вони й «Чорний бумер» можуть утнути так, що ноги самі понесуть танцювати. І внучка Альонка вже може декого з дорослих «переплюнути».

Неважко здогадатися, що сценічна діяльність родини Галчанських також багата на події. Концерти місцевого рівня, участь у щорічних районних фестивалях самодіяльної творчості та ярмарках, в тому числі на Сорочинському, виступи на обласних концертах-оглядах в Царичанці, Павлограді, Дніпропетровську… Троїсті музики цієї талановитої сім’ї двічі підкорювали серця глядачів зі сцени палацу «Україна» в Києві — під час одного зі звітних концертів «Таланти твої, Україно» та на Всеукраїнському фестивалі «Грай, гармонь!», брали участь у міжнародному фестивалі з такою ж назвою, що проводили в Первомайську на Миколаївщині росіяни Анастасія і Захар Заволокіни.

Можна ще багато розповідати про цю неординарну людину, яка просто не вміє сидіти склавши руки, або сумувати, навіть коли дошкуляють хвороби. Свого часу Віктор Павлович грав у волейбол, футбол, у складі команди ставав чемпіоном району. А сьогодні він досі може позмагатися з молодшими себе на «хто більше разів присяде і встане на одній нозі».

І грати не перестає. Вже будучи на пенсії, на прохання тоді завідуючої дитсадком, а тепер профспілкового лідера ТОВ «Зоря» Світлани Костюченко набрав маленьких діточок у ансамбль народних інструментів, «вів» їх, поки в школу не пішли, а тоді й у школі продовжував з ними працювати. Його вихованці й сьогодні «освоюють» ложки, бубон, рубель, гармонь. А сам учитель, коли випадає вільна хвилина», любить наспівувати дорогі й близькі душевним пориванням «Деревенька моя» або «Десь заграла плакуча гітара». Тоді він повністю поринає в пісню, забуваючи про щоденні клопоти.

А коли з’являється нагода зігріти музикою серця інших, обов’язково це зробить — сам, разом із членами родини чи з таким же фанатом самодіяльності, колишнім головою колгоспу Віктором Сердюком. Може запросто (з гармошкою, звичайно) заглянути в гості в якусь із організацій і підняти людям настрій. І в цьому весь він — добрий, талановитий, невгамовний музика з народу.

Gorod.dp.ua на Facebook.


шут  (15.01.14 12:14): прекрасный человек Ответить | С цитатой
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  В Україні аналізують шість маршрутів для запуску платних доріг (10)

•  У мешканців Дніпра з крану тече блакитна вода (7)

•  На Дніпропетровщини судитимуть жінку, яка влаштовувала скандали и лаялася на чоловіка (7)

•  Вандали в Дніпрі ламають колонки з безкоштовною водою (6)

•  Чи дозволяють мешканці Дніпра своїм дітям те, чого їм не дозволяли в дитинстві (опитування) (5)

•  У Дніпрі продовжує зростати кількість збудованого житла (5)

•  Велодоріжки, світлофори та нові зупинки: Дніпро покращує дорожню інфраструктуру для безпеки містян (4)

•  12 майбутніх кермувальників тролейбусів та трамваїв. У Дніпрі у школі водіїв електротранспорту розпочала навчання нова група (4)

•  Запах фекалій може повернутися: у Дніпрі зливають відходи в озеро Котлован (4)

•  У Дніпрі на Набережній Перемоги зіткнулись Audi та Hyundai: є постраждалий (відео моменту) (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
1,2
млн. новых деревьев высадят на Днепропетровщине

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте