Як організована протипаводкова служба, і чого нам очікувати від весняного буяння «водних ресурсів» цьогорік, кореспондент «Зорі» поцікавився у фахівців і чиновників.
Метеорологи сюрпризів не прогнозують
— Цієї зими снігу було відносно небагато, — говорить в. о. начальника відділу гідрології Дніпропетровського обласного центру гідрометеорології Алла Чумак. — Крім того, плюсові температури вдень і мінусові вночі сприяють повільному, рівномірному таненню. Потепління, що почалося після 23 лютого, обумовило підйом води в ріках на 10 сантиметрів. Це аж ніяк не високий показник. А далі ситуацію ще більше стабілізує березневе похолодання. Нині товщина криги на ріках досягає 25—39 сантиметрів, і лише у верхів’ях Самари — до напівметра. Водність у Самарі в межах норми, в інших ріках — трохи нижча. Все говорить про те, що паводок почнеться вже зараз, з другої половини березня, але його інтенсивність особливих побоювань поки не викликає. Якщо не буде різких, непередбачених погодних змін. Проте всі обласні служби приведені в повну готовність до ліквідації паводків і можливих наслідків льодоходу.
Враховано уроки 2010 року
— Своєрідною точкою відліку став для нас позаминулий, 2010 рік, — розповідає заступник начальника управління з надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Сергій Остроух. — Тоді паводок виявився серйозним випробуванням. Однак він сприяв і виявленню всіх «вузьких місць». Спеціальна комісія на чолі з губернатором Олександром Вілкулом проінспектувала найбільш проблемні об’єкти, намітила плани робіт, підготувала завдання по необхідних проектах. І вже в наступному році на всі ці заходи була виділена небувала доти сума — 52 мільйони гривень. Зараз ці кошти повністю освоєні, що дає нам можливість не дуже побоюватися наслідків навіть серйозного паводка, хоча метеорологи й не пророкують яких-небудь несподіванок. Деякі об’єкти, звичайно, вимагають подальшої роботи, що здійснюватиметься цього року.
Сьогодні, виходячи з досвіду попередніх років, розроблено і затверджено «План дій місцевих органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування для підготовки і пропуску льодоходу, повені й паводків у 2012 р.». Постійно засідає регіональна комісія з питань техногенної й екологічної безпеки. В області створено 41 оперативний штаб для керування аварійно-рятувальними роботами. 1—2 березня проведені масштабні навчання щодо ліквідації наслідків можливого стихійного лиха.
Одним з головних напрямів діяльності управління, за словами Сергія Остроуха, є постійний моніторинг ситуації на місцях і усунення недоліків. Налагоджено взаємодію і з управлінням водних ресурсів, що постійно надає всю необхідну інформацію. Щоденні відомості надають і гідрометеорологи. В основному це рівень води в річках, що постійно порівнюється з критичними показниками. Підтримується контакт з сусідніми областями, де беруть початок ріки, що протікають через нашу територію. Приведені до готовності авіарозвідка і криголамний флот.
— Ускладнити паводкову ситуацію може утворення крижаних заторів на великих і малих ріках, — говорить Сергій Остроух. — Ми заздалегідь визначили 49 місць, де це може статися, погодили можливість проведення там підривних робіт. Створено резервний запас пально-мастильних матеріалів. Губернатор підписав розпорядження про видачу необхідної кількості дизпалива для криголамів.
— У разі потреби ми можемо оперативно звернутися й в міжвідомчу комісію з питань регулювання Дніпровського й Дністровського каскадів ГЕС, наприклад, для пониження рівня води в Дніпровському водоймищі, як це вже робилося у 2010 році. До речі, не варто обходити увагою і можливість підтоплень неприродного характеру, скажімо, внаслідок неконтрольованих чи аварійних скидань води зі ставків і водоймищ, проривів дамб, засмічення русел малих річок. На все це ми також готові оперативно реагувати.
Проти паводка надійна оборона
Вжито усіх заходів і в обласному управлінні водних ресурсів. За інформацією, наданою нам заступником начальника управління Ольгою Чехун, у самому управлінні і в 11 підвідомчих організаціях розроблені плани дій, узгоджені з Головним державним управлінням МНС, управлінням з надзвичайних ситуацій облдержадміністрації й місцевих органів влади. Ось перелік основних заходів щодо підготовки до паводків і льодоходу:
Після бесіди з чиновниками й фахівцями створюється враження, що проти паводків, повеней і льодової стихії в області створена надійна оборона, яка складається з декількох ешелонів. Чи витримає вона натиск великої води? Хотілося б вірити, що так.
Автор: Ігор Гусаров
Gorod`ской дозор | |
Фоторепортажи и галереи | |
Видео | |
Интервью | |
Блоги | |
Новости компаний | |
Сообщить новость! | |
Погода | |
Архив новостей |