Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Сб, 26 липня 2025
00:08

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Таємниці історії: Як знаменитий академік Бехтерєв обікрав катеринославського лікаря

Таємниці історії: Як знаменитий академік Бехтерєв обікрав катеринославського лікаря

Відкриття та заслуги багатьох відомих людей засновані на винаходах інших геніїв.

Як казав відомий американський актор і сценарист Вілсон Мізнер, плагіат – це коли ви крадете в одного автора. А якщо крадете у багатьох – це дослідження.

Тільки в останні десятиліття почали стежити за дотриманням авторських прав, переслідуючи тих, хто любить надавати результати чужої праці.

100 років тому картина була зовсім іншою. Відомий дніпровський письменник, історик, журналіст Микола Чабан розповів про маловідому історію, пов'язану з нашим земляком та відомим лікарем, академіком Володимиром Бехтерєвим, який привласнив чуже відкриття. Можливо, за цим були ще драматичніші події…

Ось що про це пише Микола Чабан:

«Ще одна причина загадкової смерті академіка В. Бехтєрєва?

1899 року Катеринославську класичну гімназію блискуче, з золотою медаллю закінчує Михайло Захарченко. Здібний юнак подався для продовження освіти до Москви, де став студентом медичного факультету Московського університету.

Назагал катеринославські випускники не дуже рвалися до білокам’яної. Здебільша вступали в університети Харкова чи Одеси. Проте були й винятки. В часи Захарченка в Московському університеті навчався дехто з учорашніх катеринославських гімназистів. Скажімо, на математичному факультеті здобував освіту Андрій фон Отто, а на юридичному – Борис Френкель і Михайло Шрейдер. Але це були одиниці. Катеринославці часто воліли вчитися поближче до дому.

Українська Вікіпедія про Михайла Захарченка нічого знати не знає. Доводиться звертатися до російськомовної. Тут же дізнаємося (хоч його помилково названо Олександровичем, а не Олексійовичем) , що його як талановитого лікаря-невропатолога 1920 року направили з Москви на роботу на медичний факультет Туркестанського університету. Останній організовано більшовиками в Ташкенті відповідно до декрету В. Леніна.

В Ташкенті випускник Катеринославської гімназії взяв участь і організував кафедру і клініку нервових хвороб, керівником яких був до 1939 року. У 1930-му кафедра і клініка увійшли до складу Ташкентського медичного інституту. З 1939 року Михайло Олексійович проводив лікувальну практику в Єсентуках, працював консультантом Північно-Кавказької групи курортів. У роки Другої світової війни консультував з питань травм нервової системи у військових шпиталях

Цікавий епізод нагадали біографи академіка Володимира Бехтєрєва, якого називають класиком неврології і психіатрії.

Якось на початку 20-х років ХХ століття на приватну консультацію до професора Володимира Бехтерева звернувся пацієнт із захворюванням нервово-м'язової системи. Цього пацієнта та всю сім'ю протягом близько 20 років спостерігав професор Михайло Олексійович Захарченко (вчитель Дмитра Костянтиновича Богородинського). Він мав завдання вивчити динаміку ураження м'язів при цьому варіанті успадкованої хвороби.

Михайло Олексійович за періодичних оглядів пацієнта вів докладний опис неврологічного статусу. Звернувшись за консультацією до В. М. Бехтерева, цей пацієнт надав усі висновки професора М. О. Захарченка.

І яке ж було здивування Михайла Олексійовича, коли невдовзі після огляду хворого В. М. Бехтерєв опублікував докладну історію хвороби та розвиток у нього патології м'язів у професійному журналі. І. на жаль, без посилання на автора, який протягом більше півтора десятиліть досліджував і фіксував неврологічний статус.

Кажуть, існує сім основних версій, чому отруїли академіка Бехтєрєва (останній консультував і Леніна, і Сталіна).

Сподіваюся, нашого Михайла Захарченка не відносять до зацікавлених в його раптовій кончині…».


Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  «Ера дешевих продуктів проходить»: експерт пояснив, чому шалено зростають ціни (12)

•  Ремонт за 348 мільйонів гривень: що відбувається на Старому мосту у Дніпрі (10)

•  У Дніпрі майже на півтора року обмежать рух по Амурському мосту: як рухатиметься громадський транспорт (8)

•  Про роботу автобусів №6К та №9К (6)

•  У Дніпрі «швидка» ледь не збила людей внаслідок ДТП (відео моменту) (6)

•  «Панікувати ще не треба». Ярослава Магучіх відреагувала на перший за 3 роки фініш поза подіумом (4)

•  Припарковані автівки без номерних знаків дозволено переміщати на відведені майданчики (4)

•   Поліція затримала 14-річного підлітка, підозрюваного у вбивстві жінки в Амур-Нижньодніпровському районі Дніпра (4)

•  Як кактус зі смітника став символом затишку цілого двору в Дніпрі (4)

•  У центрі Дніпра продають легендарний нічний клуб (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
150
років від дня народження Лева Писаржевського, одного із найвидатніших учених міста

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті