Петропавлівський район (районний центр – смт Петропавлівка) розташований у степовій зоні, у східній частині Дніпропетровської області. Межує з Васильківським, Межівським, Павлоградським районами та Красноармійським районом Донецької області. На території району протікає річка Самара з притокою Бик.
З природних багатств тут є родовища кам'яного вугілля.
Площа району – 124,8 тис. га, з яких 5 тис. га – ліси, а 2,14 тис. га – водойми. Населення – 26,3 тис. осіб станом на 01.2017.
Витоки історії краю відносяться до XVIII ст., коли за наказом азовського генерал-губернатора Четкова в 1775 році на річці Бик, при впадінні її в Самару, оселилася перша рота розформованого Луганського пікінерського полку з сім'ями. Так утворилася військова слобода, яку за іменами святих Петра й Павла назвали Петропавлівкою. Основним зайняттям жителів слободи було хліборобство.
1846 року Петропавлівка стала містечком і центром волості.
Вигідне географічне положення сприяло розвиткові в ній торгівлі та ремесел. У XIX ст. тут було 2 цегельно-черепичних заводи, понад 50 крамниць, 48 вітряків, 8 кузень, 3 постоялих двори.
Агропромисловий комплекс, в якому діють 24 сільгосппідприємства, виробляє 90% продукції.
У сільськогосподарському виробництві використовується 90,40 тис. га ріллі. У структурі посівних площ майже 45,1 % зернових. Технічні культури у структурі посівів займають 22,7 %. Кормовий клин займає 15 % посівних площ.
У районі функціонують 4 промислових підприємства. Також на його території розташовано 5 шахт.
Працюють 22 школи й 25 дошкільних закладів. До послуг жителів – районна лікарня, 4 дільничні лікарні, 7 амбулаторій, 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, санітарно-епідеміологічна станція.
Культурний осередок району складається з 21 закладу культури, станції юних техніків, Будинка творчості дітей та юнацтва, районної дитячої музичної школи з трьома філіями, 25 бібліотек. Добре відомі своєю майстерністю народний вокальний колектив "Джерело", танцювальні й вокальний колективи, дитячий фольклорний ансамбль "Васильок".
На території району знаходяться 43 пам'ятники історії (меморіальні комплекси, обеліски та ін.).
Працює місцеве радіомовлення, виходить районна громадсько-політична газета "Степова зоря".