Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Чт, 16 травня 2024
10:21

ІСТОРІЯ БУДИНКІВ

Історія будинків

 1   Московська вул.  
Ріг Катериненського проспекту та Московської вулиці
Ріг Катериненського проспекту та Московської вулиці
Катериненський проспект біля Московської вулиці
Катериненський проспект біля Московської вулиці
проспект Карла Маркса
проспект Карла Маркса
Перехрестя вул. Московської та пр. Карла Маркса, Центральна міська бібліотека
Перехрестя вул. Московської та пр. Карла Маркса, Центральна міська бібліотека
Великі люди у великому місті
Великі люди у великому місті
Реставрація будівлі центральної бібліотеки
Реставрація будівлі центральної бібліотеки
Новый лик
Новый лик
Бібліотека
Бібліотека
Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса і вул. Московська
Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса і вул. Московська

Уже на плані міста 1793 р. тут вказані перші будівлі. Надалі тут виріс цілий комплекс одно-двоповерхових кам'яних будинків з магазинами, конторами і квартирами. В середині ХІХ століття солідний кам'яний будинок з відкритою галереєю на першому поверсі зводиться і в кутовій частині ділянки, яка займала гігантську територію, зайняту сучасними будівлями Московська, 1, 3, 5. Близько 1899-1900 рр. власником усього цього стає катеринославський 2-ї гільдії купець Б. Шишман. За собою він залишає тільки найбільш привабливу частину ділянки на розі Проспекту, а все інше продає.

Будівництво будинку Шишман почав в 1903 р., а закінчив в 1905 р. Перший поверх і підвал будинку були повністю віддані торгівлі. За дванадцять передреволюційних років тут встигли попрацювати такі магазини: товариства «Жирардівської мануфактури», Дітятьківського товариства, товариства «К. Зігель », паперовий Е.Е. Блумберга. Тут таки знаходилась одна з чотирьох кондитерських В. Руппанера і переговорний пункт міжміського телефону.

У другому поверсі будинку були створені банківські приміщення з великим операційним залом, а третій поверх міг використовуватися як самостійно, так і в комплексі з банківськими приміщеннями. Першим банком, що розмістився в будівлі, став торгово-комерційний банк Єрмолаєва. У другій половині 1900-х рр. його замінив Санкт-Петербурзький Міжнародний Комерційний банк зі своїм дочірнім підприємством — страховим товариством «Росія». З 1912 р. приміщення орендувались Катеринославським купецьким товариством і належним йому 3-м Катеринославським Товариством взаємного кредиту.

Міський комсомольський клуб ім. К. Лібкнехта, що розмістився 1919 р. в приміщенні кондитерської Руппанера в період НЕПу був прибраний з будівлі. Його місце зайняли представництво і магазин об'єднаних видавництв «Правда», «Беднота», «Известия ЦВК», «Труд», «Известия ВУЦИК» та магазин ЦРК. У 1930-х рр. приміщення першого поверху були повністю реконструйовані під ресторан «Спартак» (з другої половини 1940-х рр. — ресторан «Днепр»).

У верхніх поверхах послідовно змінили одне одного обласне відділення Держбанку, обласне відділення Торгово-промислового банку, Міський банк, Міське відділення Держбанку. Навіть в період окупації тут працював німецький правонаступник Держбанку — Дніпропетровський територіальний банк (навесні 1942 р. перейменований в Господарський банк). Після звільнення міста, аж до 1949 р., будівля знову було зайнята обласною конторою Держбанку, а потім тут працювало його Кіровське районне відділення. З початку 1990-х рр. в будівлі розмістилося відділення Укрсоцбанку.

Протягом 1950-1960-х рр. ряд приміщень будівлі поступово передається створеній в 1947 р. Міський публічній бібліотеці, яка в підсумку повністю витіснила ресторан і сильно потіснила банк, зайнявши підвал, перший і третій поверхи будівлі. Перевести бібліотеку в інше, спеціальне приміщення, місто змогло лише на початку ХХІ століття. Переміщення здійснювалось за рахунок інвесторів, які оцінили будинок на розі Московської настільки високо, що погодилися збудувати в обмін нову будівлю (по вулиці Леніна 23) і провели реконструкцію будівлі по вулиці Леніна 23а.

Влітку 2011 року в реконструйованому будинку відкрився Торговий Дім Library.

Історія будинків

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті