Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.

ІСТОРІЯ МІСТА

Іноземні банки: Комерційні банки


Ріг Катериненського проспекту та Московської вулиці
У 1864 р. був заснований Санкт-Петербурзький приватний комерційний банк, що став першим комерційним банком країни. Наскільки великі були проблеми організації оборотних банків і наскільки велика була потреба в їх створенні видно з того факту, що в числі акціонерів першого банку знаходилось і держава, яка внесла 1/5 акціонерного капіталу.


Незважаючи на бурхливий розвиток кредитної системи в 1860-і рр., загальні правила про порядок установи кредитних закладів було видано тільки 31 травня 1872 р. Ще через десять років, 5 квітня 1883 р., на основі виявленого досвіду, були видані додаткові постанови, спрямовані на зменшення зловживань з боку банкірів. За новими, посиленими, правилами, каса і поточний рахунок в Держбанку не повинні бути менше 10% всіх зобов'язань банку; кредитування однієї особи не повинно перевищувати 10% акціонерного капіталу; заборонений облік векселів адміністрації банку; заборонена служба в двох кредитних установах одночасно; посилені умови формування запасного капіталу та державних ревізій; на загальних зборах акціонерів одна особа може розпоряджатися не більш ніж 10% голосів від загальної кількості акціонерів. При цьому міністерство фінансів не вважало за необхідне обов'язкову зміну статутів банків, створених до 1883 р.

У 1860 - 1880-х рр. в безпосередній присутності великих комерційних банків у Катеринославі не було ніякої особливої необхідності. Обсяги торгівлі і виробництва в місті були невеликі і створення відділень було просто невигідно. Навіть економічний підйом, що почався в 1880-х рр. не особливо змінив ситуацію. Правління великих підприємств міста та регіону знаходились в Харкові, Москві, Петербурзі, Варшаві, Берліні, Брюсселі, Льєжі, Парижі і свої фінансові питання вирішували саме там. Першим серйозним зрушенням в економіці власне міста стала «будівельна лихоманка», фінансування якої здійснювалося земельними банками. Для задоволення потреб дрібних підприємств і сільського господарства було досить місцевих ресурсів та коштів тих же земельних банків. І тільки на кінець 1890-х рр.. в місті склалася економічна ситуація, яка зробила його привабливим для великих комерційних банків.

Проте навіть у період найвищого економічного підйому початку 1910-х рр. в Катеринославі працювало всього чотири відділення великих комерційних банків. Правда, слід зазначити, що деякі вітчизняні та зарубіжні банки, які не мали представництв в місті, надавали значний вплив на його життя. Так наприклад, Московський Купецький банк був постійним кредитором Катеринославського міського самоврядування (в 1904 р. місто зайняло у нього 225 000 крб. терміном на два роки, а в 1906 р. кредит на 325 000 крб.). Крім того, МКБ реалізовував міські облігаційні позики. Реалізацією міських облігацій займалися і деякі банки Німеччини, Франції та Бельгії. Фінансові зобов'язання найбільших міських підприємств взагалі важко простежити, але серйозні банки природно були як в числі їх кредиторів, так і в числі їх акціонерів.

Працюючи в місті, великі комерційні банки не особливо прагнули до створення в ньому власних представництв. Один з найбільших банків країни — Волзько-Камський, заснований в 1870 р. мільйонерами В.А. Кокоревим та П.І. Губоніним (на 1890 р. це був вже один з найбільших банків країни з основним капіталом в 10 млн. крб.), відкрив дії свого Катеринославського відділення тільки з 1 червня 1910 р. Штат відділення складався менш ніж з десяти осіб (директор Л. Н. Кір'энко , бухгалтер А. А. Ауербах, касир Н. Ю. Шереметєв та кілька дрібних службовців). Після відкриття відділення зростання активності банку в справах міста не спостерігалося, і можна зробити висновок, що основна мета відкриття відділення була в полегшенні розрахунків клієнтів банку, які мають інтереси в Катеринославі, а також поява на перспективному фінансовому ринку. У будь-якому випадку, частка відділення в активах банку, які оцінювалися в кінці 1914 р. в 524 989 161 крб., була більш ніж скромною.

Аналогічні причини для відкриття в 1912 р. Катеринославського відділення були і в Московського Сполученого банку. Молодий і швидко зростаючий банк потребував розширення району дій і залучення клієнтів. Однак, як і у Волзько-Камського банку, його місцеве відділення було націлене, скоріше, на перспективу і навряд чи відігравало суттєву роль у структурі банку, який на 1914 р. оцінювався в 343 998 826 крб.

Крім об'єктивної обмеженості фінансового ринку Катеринослава, появі на ньому нових великих банків заважало ще й те, що два комерційні банки, які прийшли сюди в кінці 1890-х рр., не просто розділили сфери впливу як в місті, так і в регіоні, але й фактично монополізували ринок короткострокових кредитів. При цьому сумнівно, що вони були у змові. Скоріше мова йде просто про встановлення рівноваги в ході жорсткої конкуренції.

Валентин СТАРОСТІН

Історія міста:

» Теми про місто:
- Архітектура
- Символіка міста і області
- Замітки про місто
- Історія міста
- Історичні карти
- Історія міського транспорту
- Відомі люди міста
- Історичний календар
- Місто по шматочках


copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті